Portal podróży

Gwatemala

Tikal  - Świątynia Kiedy już wiadomo było że będziemy lądować, spoglądam przez okienko samolotowe i dostrzegam nagle ziejącego ogniem potwora, który nagle wyłania się z białych gęstych chmur. Stewardessa wyjaśnia, że ten dymiący olbrzym ma na imię Pacaya i jest dobrodusznym wulkanem, który właśnie nas wita. Zanim ziemie te podbili kolonizatorzy, rozciągało się tutaj tajemnicze Królestwo Majów. Oryginalna sztuka, wróżby i zaklęcia zagadkowego narodu bardzo fascynują. Po legendarnym świecie Majów pozostały piramidy, dostojne pałace i imponujące swym kunsztem świątynie, które świadczą o umiejętnościach ówczesnych mistrzów. Tajemnice Królestwa Majów otaczają gęste równikowe lasy, dzikie rzeki i bagna. W Tikal na placu gromadzili się Majowie a Świątynię Masele strzegą ich kamienni bogowie.

Tikal - Świątynia

Katedra w Torino jest natomiast pozostałością po hiszpańskich kolonizatorach i mieszkańcy Gwatemali mimo, że są biedni to pogoda ich ducha i kolorowe ubiory są nieodłącznym wizerunkiem ich stylu życia. Na centralnym Festiwalu w Coban dominuje muzyka poszczególnych regionów tego kraju. Kiedy jedną z łódek tubylców dotarłem do maleńkiej wioski, w której żyją jeszcze najprawdziwsi Indianie, to odniosłem wrażenie że czas zatrzymał się co najmniej 1000-lat temu i nikomu nie przeszkadza idealna symbioza człowieka ze zwierzęciem. Żadne jedzenie się nie marnuje bo resztki i odpadki są oddawane zwierzętom. ANTIQUA - dawna stolica Gwatemali, zaliczana jest do najpiękniejszych skarbów światowej kultury.


Antigua  -   Uliczka

Antigua - Uliczka

Targowisko na których kupi się prawie wszystko też wygląda inaczej niż w pozostałych miastach tego biednego kraju, który jest piękny i po wieloletniej wojnie ludzie żyją na pozór normalnie, natomiast Indianie - rdzenni mieszkańcy wciąż nie maja żadnego prawa do ziemi.

Wyroby indiańskie na targu             Kobiety w tradycyjnych strojach

[Rozmiar: 31204 bajtów]              [Rozmiar: 38826 bajtów]


Podróżowanie po tym kraju jest bardzo utrudnione, ponieważ drogi są bardzo wyniszczone, mosty pozrywane. Powoli zaczyna się to wszystko odbudowywać ale wymaga to czasu i ogromnych nakładów finansowych a kapitał zagraniczny jakoś omija ten kraj.

[Rozmiar: 74020 bajtów]

Dzieciątko na plecach mamy

Z ciekawostek przyrodniczych chciałbym tylko nadmienić, że w tutejszych lasach żyje żaba truskawkowa w kolorze jaskrawo czerwonym. Jest bardzo niebezpieczna ze względu na jad, który jest najbardziej toksyczną substancja na świecie, o wiele silniejsza niż jad węża. Gwatemala to kraj ludzi o twardym charakterze zdolnym walczy z codziennymi przeciwnościami tylko po to by móc powitać następny dzień. Dzieci w tym kraju są smutne i wynika to prawdopodobnie z tego, że nigdy ta naprawdę nie zaznały prawdziwej radości dzieciństwa. Dla Nas ludzi ze współczesnej cywilizacji, pobyt w tym pięknym kraju powinien być przyczynkiem do zastanowienia się nad wartościami które współczesność nam zabiera. Dlatego poznanie warunków egzystencji ludzi w tym kraju powinno dokształcić każdego człowieka spoza tego kraju w docenienie tego co ma na co dzień i jak bardzo mało stara się by drugiej osobie być życzliwym i pomocnym.

Copyright © 2007-2019 Zygmunt